FADİŞ ÇOCUK ROMANI İNCELEMESİ

YAZARIN SOYADI ve ADI:  DAYIOĞLU GÜLTEN

KİTABIN ADI:  FADİŞ

BASKI: 38. BASKI

YAYINLAYAN: ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ

BASILDIĞI YER VE TARİH: İSTANBUL, ŞUBAT 2007

SAYFA SAYISI: 160

EDEBİ TÜRÜ: ROMAN

YAŞ GRUBU: 5. sınıf ve üzerine uygundur.

 

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

 

Yazar 1935 yılında Kütahya” nın Emet ilçesinde doğmuş. Öğreniminin bir bölümünü Anadolu”nun çeşitli yerlerinde yapan yazar İstanbul’da Atatürk Kız Lisesini bitirmiştir. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumuştur. Dışardan sınavlara girerek ilkokul öğretmeni olmuş ve on beş yıllık hizmetten sonra 1977 yılında istifa ederek öğretmenlikten ayrılmıştır. “Dünya çocukların olsa” adlı romanı Almancaya çevrilmiş ve 1984 yılında Alman Yayıncılar Birliği tarafından “Gençliğe Yarın Umudu Veren Üç Yüz Kitap” seçkisini kazanmıştır.

 

 

YAZARIN ALDIĞI ÖDÜLLER

 

-  DÖL : 1964-1965 YUNUS NADİ ÖYKÜ ÖDÜLÜ ( İkincilik )

- LEYLEK KARDA KALDI : 1974-1975 ARKIN ÇOCUK EDEBİYATI ÖYKÜ ÖDÜLÜ

- GÜZEL HANIM : 1974-1975 ARKIN ÇOCUK EDEBİYATI MASAL ÖDÜLÜ

- GÜL GELİN : 1987 TÜRKİYE AİLE SAĞLIĞI VE PLANLAMASI KOÇ VAKFI ÖYKÜ ÖDÜLÜ

- KAFDAĞININ ARDINA YOLCULUK : 1987 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ

- 1990 ALTIN KİTAPLAR ÖDÜLÜ

- ÇOCUK VAKFI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ : 1991

- 11 KASIM 2000 TARİHİNDE, TÜYAP KİTAP FUARINDA DÜZENLENEN BİR TÖRENLE, TÜRKİYE EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ ONUR ÖDÜLÜ.

- 23 NİSAN 2001'DE ÇOCUK EDEBİYATI VE SANATÇILAR BİRLİĞİ TARAFINDAN, ÇOCUK EDEBİYATI YAŞAM BOYU HİZMET ÖDÜLÜ VERİLDİ.

- 2002 YILINDA TÜRKİYE EDEBİYATÇILAR BİRLİĞİ HİZMET ONUR ÖDÜLÜ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ.

 

 

 

ÖZET

 

       Kurtuluş savaşı yıllarında Yunanlılar, geçtikleri her yeri yakıp yıkıyorlardı. Toroslu kasabası düşmanın yolunun üzerindeydi. Halk, kasabadan ayrılıp köylere sığınmıştı. Genç, güçlü erkekler askere alınmıştı. Kurulan tuzaklar düşmanı çok öfkelendirmişti. Bunun sonucunda tüm kasaba yakılmıştı. Cemile varlıklı bir ailenin kızıydı ancak düşmanın kasabayı darmadağın etmesiyle yaşlı annesi ile birlikte tek odalı bir evde yaşamaya başlamıştı.

        Birgün köye genç bir terzi geldi. Genç adamın aile dostları onu evlendirmeyi düşünüyorlardı ve ona Cemile’yi önerdiler. Cemile Kamil Bey’in teklifini kabul etmişti. Ne yazık ki Kamil Bey çabuk sıkılan biriydi ve iş için şehre gidip aylarca dönmüyordu. Artık adres bırakmaz olmuştu. Bu sırada Fadiş dünyaya geldi ama bu da Kamil Bey’i evde tutmaya yetmemişti. Cemile’ nin annesi vefat edince, Cemile yanına Fadiş’ i de alarak Kamil Bey’in yanına gitti. Kamil Bey şehirde bir kadınla yaşamaya başlamıştı bu yüzden Cemile’ den boşanmak istiyordu ancak Cemile boşanan insanların hor görüldüğünü düşünüp buna yanaşmıyordu. Cemile’nin şehirde birkaç akrabası vardı. Cemile bir müddet burada kaldı ama iş bulmak zorundaydı.

        Fadiş analı babalı bir yuvası olmadığından çeşitli köy, kasaba, ve kentlerde akrabalardan oluşan değişik ailelerin yanında yaşamak zorunda kalmıştı. Tek dayanağı annesi Cemile'ydi. Ama Kamil Bey onu ikide bir kaçırıp annesinden uzaklaştırıyordu. Cemile, kızının izine düşüp onu buluyordu. Ancak geçim için çalışmak zorunda olduğundan, Fadiş'i aylık yollamak koşuluyla yakınlarına bırakmıştı. En son kaldığı yer ise teyzesinin yanıydı. Burada teyzesinin oğlu Hasan ile akşama kadar oyun oynuyorlardı. Kasabada herkes Fadiş’i çok seviyordu. Fadiş Hasan ile birlikte komşularının harmanına gider onlara yardım ederdi. Fadiş’in günleri burada eğlence içinde geçiyordu. Artık okula da başlamıştı ve okuma yazmayı öğrenmişti ve annesine mektuplar yazıyordu. Cemile bu mektupları alıp tek tek herkese gösteriyordu. Cemile artık Kamil Bey’ den ümidi kesmiş ve boşanmıştı. Kamil Bey’de bir daha ortalıklarda görünmemişti.

        Cemile’ nin  çalıştığı evin hanımı iyi yürekli biriydi. Cemile’nin evlat hasretini gören bu kadın paşa babasından bir çare bulmasını istedi. Sonuç olarak Fadiş’e yatılı bir okul bulmuşlardı..

        Fadiş’in annesinin yanına gitme zamanı gelmişti. Fadiş köyde herkesle vedalaştıktan sonra otobüsün yanına gitti. Otobüse bindiğinde içinde karmakarışık duygular vardı. Annesine kavuşmayı çok istiyordu ama kasabada çok mutluydu. Fadiş bunları düşünürken otobüs çoktan yola koyulmuştu.

 

 

ŞEKİL ÖZELİKLERİ

 

Kitabın boyutu: 19cm x 13.5 cm

Kapağın cinsi: Karton kapak

Kağıdın özellikleri: Hamur

Karakter ve punto: Arial , 12 punto

 

 

 

DİL VE ANLATIM

 

Kitap gayet sade bir dille yazılmış ve seslendiği yaş grubunun dil düzeyine uygundur. Genel olarak yaş grubunun anlayamayacağı hiçbir kelime yok. Arada birkaç kelimenin anlamını zaten parantez içinde vermiş.

 

Tekne orucu: Öğleye kadar tutulan çocuk orucu.

Ana çocuğu: Üç yaşına kadar olan çocuklara deniliyordu.

 

Dramatize edilebilir bir eserdir. Hayata uygunluk açısından da güzel bir eserdir. Oruç tutma gibi dini, boşanınca hor görülme gibi sosyal içeriğe sahiptir.

 

 

İMLA VE NOKTALAMA

 

İmla ve noktalama açısından incelersek ilk sayfalarda imla ve noktalama gayet yerindeydi ancak son bölümlerde yanlış yazılmadan doğan imla hataları olmuş.

 

 

İÇERİK

 

Tema: Köy, kasaba, kent yaşamı içinde süren Fadiş 'in serüvenleri sevinç, coşku, kaygı, korku, acı, yanında örf, adetler, gelenek görenekler, insan ilişkileri, sevgi dolu bir yaklaşımla işlenmektedir.

 

Zaman: Kurtuluş Savaşı sırasında

Mekan: Toroslu Kasabası

 

Kahramanlar:

Fadiş: Kitaba ismi verilen küçük kız.

Cemile: Fadişin annesi

Kamil Bey: Fadiş’in babası

Hafize Nine: Fadiş’e bakıcılık yapan yaşlı bir kadın

Zehra Kadın: Fadiş’in teyzesi

Bekir Ağa: Zehra Kadınının kocası

Hasan: Bekir Ağanın oğlu

 

İleti: Ülkenin içinde bulunduğu sosyal yapıyı inceleyen bu eser ayrıca çocuklara gelenek ve görenekleri öğretmeyi amaçlamaktadır.

 

 

 

DİĞER BİLGİLER

 

Kitabın üzerinde MEB tarafından tavsiye edildiği yazmamaktadır ancak çocuğun bazı kavramları öğrenmesi açısından MEB tarafından tavsiye edilebilecek bir niteliğe sahiptir. Eserde ilmi,milli ve dini kabullere ters düşün bir durum yoktur. Eser yabancı dillere çevrilmemiştir.  2001 yılında Fadiş’ in 30. doğum yılı Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen bilimsel ve ulusal nitelikte sempozyumlarla kutlanmıştır. Çocuk Vakfı aynı konuda bir panel düzenlemiş, Feyziye Mektepleri Ayazağa kampus ünde Fadiş beşinci sınıf öğrencileri tarafından sahneye konulmuştur. Kitapta bir yöreye ait Ramazan geleneklerinden de bahsedilmiştir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !